NEWS
MGR Fife: The leaders after week 35/17 are - Ladies - Dianne Watson (Leven GS); Gents - Shaun McMillan (Kinghorn); Ladies Clubs - Lochgelly; Gents Clubs - Dunnikier Park.
James White wins Fife Match Play: at Scotscraig. 
Cameron Akers wins Fife Boys Stroke Play: at Dunfermline Golf Club.

CHAMPIONS ROLL OF HONOUR

YearWinnerClubVenue
2016 C Giffen Lundin Thornton
2015 G Forrester Lundin Aberdour
2014 A Davidson Charleton  Crail 
2013 S Meiklejohn Lundin Lundin 
2012 B Erskine Ladybank Dunfermline
2011 S Stewart-Cation Dukes Thornton
2010 S Squires Scotscraig Drumoig
2009 C Martin Balbirnie Park Canmore
2008 C Martin  Balbirnie Park Balbirnie Park
2007 P Stewart Ladybank Dunnikier
2006 G Sharp St Andrews  Dukes
2005 J White Lundin Elie
2004 K Weir New Club Kirkcaldy
2003 S Mackie Dunnikier Park  
2002 J Bunch New Club Thornton
2001 S R Meiklejohn Aberdour  
2000 G Sharp St Andrews  
1999 J McLeary Glenrothes  
1998 J Bunch New Club  
1997 R D Dickson Kirkcaldy  
1996 B W Erskine Ladybank  
1995 D A Paton Dunnikier Park  
1994 C MacDougall Lundin  
1993 D A Paton Dunnikier Park  
1992 N M Urquhart Glenrothes  
1991 G D McNab Lundin  
1990 D N Spriddle Pitreavie  
1989 D N Spriddle Pitreavie  
1988 A W Mathers Elie Kinghorn
1987 S R Meiklejohn Aberdour Aberdour
1986 D N Spriddle Pitreavie Crail
1985 D R Weir Burntisland GHC Thornton
1984 C Birrell Glenrothes Dunnikier Park
1983 D M Lawrie New Club St Andrews
1982 D R Weir Burntisland GHC Burntisland
1981 D Ross Lundin Lundin
1980 J W Noble Burntisland GHC Kirkcaldy
1979 D J Gray Dunnikier Park Elie 
1978  T M Cochrane  Dunnikier Park  Dunfermline
1977  S T Reith St Andrews New Scotscraig
1976  T M Cochrane Dunnikier Park Dunnikier Park
1975  J A McIntyre Kinghorn Ladybank
1974  T E Melville St Andrews Pitreavie
1973  S Stephen Lundin Leven
1972 W A Thomson Ladybank Burntisland
1971  G T Russell St Andrews New Dunfermline
1970  G R Milne Aberdour Scotscraig
1969  J C Farmer St Andrews Dunnikier Park
1968  G T Russell St Andrews New Lundin Links
1967  A N Wilson Kinghorn Pitreavie
1966  W M O Petrie Kirkcaldy Scotscraig
1965  A Drysdale Dunfermline Dunfermline
1964  I Clark St Andrews Ladybank
1963       
1962  W Moyes Leven Thistle Scotscraig
1961  A Cunningham Leven Thistle Leven
1960  A Reid Burntisland GHC Burntisland
1959  J Clark Lundin Lundin Links
1958  J F Ferguson Scotscraig Scotscraig
1957  G Will St Andrews Pitreavie
1956  A S Melville Lundin Lundin Links
1955  I Reid St Andrews New Crail
1954  J T Pearson Leven Burntlsland
1953 A Dowie St Andrews New Leven
1952 G W Low Burntisland Scotscraig
1951  W R M Foulis Dunfermline Dunfermline
1950  A Dowie St Andrews New St Andrews
1949  D Foulis Dunfermline Burntisland 
1948  H G Rodger Lundin Leven
1947  R Easson Dunfermline Eden Course
1946  No Competition    
1945  No Competition    
1944  No Competition    
1943  No Competition    
1942  No Competition    
1941  No Competition    
1940  No Competition    
1939  A Dowie St Andrews New Course
1938  J H Mathieson Dunfermline Burntisland 
1937  W Murray Dunfermline Leven
1936  J N Smith Earslferry Thistle Lundin Links 
1935  D M Stewart Kirkcaldy Elie
1934  J E Ballingall Leven Thistle Dunfermline
1933  E A McRuvie Leven Thistle St Andrews
1932  C L Muir Burntisland Burntisland
1931  E A McRuvie Leven Thistle Leven
1930   G E Hutton Leven Kinghorn
YearWinnerClubVenue
2016 D Imrie Lundin Thornton
2015 D R Weir Burntisland GHC Aberdour
2014 D Kirk Drumoig Crail 
2013 T Watson  St Andrews  Lundin
2012 P Ratcliffe  Thornton  Dunfermline 
2011  G Sharp  St Andrews  Thornton 
2010  S Stewart-Cation  Balbirnie Park  Drumoig 
2009  C Martin  Balbirnie Park  Canmore 
2008  D Gould  Ladybank  Balbirnie Park 
2007  C Steffen  Dunnikier Park  Dunnikier Park 
2006  G Sharp  St Andrews  Dukes 
2005  G McNab  Leven Thistle  Elie 
2004  B Erskine  Leven GS  
2003  K McGowan Thornton   
2002  R D Dickson Kirkcaldy   
2001  J McLeary  Glenrothes  
2000  R G M Bremner Glenrothes   
1999       
1998  T M Cochrane  Dunnikier Park   
1997  S R Meiklejon  Aberdour   
1996  R D Dickson  Kirkcaldy   
1995  D A Paton  Dunnikier Park   
1994  S R Meiklejohn  Aberdour   
1993  T M Cochrane  Dunnikier Park   
1992  J A McIntyre  Dunnikier Park   
1991  S R Meiklejohn  Aberdour   
1990  M More  St Andrews   
1989  D N Spriddle Pitreavie   
1988  T M Cochrane  Dunnikier Park  
1987  G Hannah  Leven GS   
1986  T M Cochrane  Dunnikier Park   
1985  B D Mitchell  Thornton   
1984  D Ross  Lundin   
1983  T M Cochrane  Dunnikier Park   
1982  R Wallace Canmore   
1981  D J Gray Dunnikier Park  
1980  G Latto Dunnikier Park   
1979  J McCallum  Leven Thistle   
1978  J A McIntyre Dunnikier Park   
1977  R W Malcolm Crail GS   
1976  T M Cochrane Dunnikier Park   
1975  W A Thomson  Ladybank   
1974  A MacNaughton  Aberdour   
1973  E J Johnston  Burntisland GHC   
1972  J K Young  Crail GS   
1971  G T Russell  St Andrews New  
1970  W Moyes Leven Thistle   
1969  A N Wilson  Kinghorn   
1968  J P Barnet  Dunfermline   
1967  S Barclay  Thornton   
1966  W M O Petrie  Kirkcaldy   
1965  E J Johnston  Burntisland GHC   
1964  A Cunningham  Leven Thistle   
1963  T Taylor  Leven Thistle   
1962 W Moyes  Leven Thistle   
1961  W M O Petrie  Kirkcaldy   
1960  W M Ogg Aberdour  
1959  O Rolland Leven GS  
YearWinnerVenue
2016 St Andrews Lundin 
2015 Thornton Kirkcaldy 
2014 Leven GS Leven
2013 Lundin Canmore 
2012 St Andrews Canmore
2011 Scotscraig Fairmont
2010 St Andrews Dukes 
2009  St Andrews Pitreavie 
2008  Thornton  Kirkcaldy 
2007  New Club  Crail 
2006  St Andrews  Elmwood 
2005  St Andrews  Pitreavie 
2004 Dunnikier Park Dunnikier Park 
2003  Thornton  St Michaels 
2002  St Andrews  Scoonie
2001  Earslferry Thistle   
2000  St Andrews  Burntisland
1999  Lundin   
1998  Leven GS   
1997  Canmore   
1996  Lundin  
1995  Pitreavie   
1994  Ladybank   
1993  Lundin   
1992  Lochgelly   
1991  Lundin   
1990  Balbirnie Park   
1989  Lochgelly   
1988  Burntisland GH   
1987  Leven Thistle  
1986  Canmore   
1985  Aberdour   
1984 Aberdour   
1983  Dunnikier Park   
1982  Dunnikier Park   
1981  Canmore   
1980  Ladybank   
1979  Dunnikier Park   
1978  Dunnikier Park  
1977  Dunfermline   
1976  Kinghorn   
1975  Burntisland GH   
1974  St Andrews Uni.   
1973  St Andrews Uni.   
1972  Lundin   
1971  Leven Thistle   
1970  Burntisland GH  
1969  St Andrews   
1968  Ladybank   
1967  Leven Thistle  
1966  Dunfermline   
1965  Kinghorn   
1964  Kinghorn   
1963  St Andrews Uni.   
1962  Dunfermline   
1961  Dunfermline   
1960  Ladybank   
1959  Ladybank   
1958  Kirkcaldy   
1957  Leven Thistle   
1956  St Andrews   
1955  Lundin   
1954  St Andrews   
1953  Scotscraig   
1952  Burntisland GH   
1951  Innerleven   
1950  Elie GH   
1949  Innerleven   
1948  Leven Thistle   
1947 St Andrews   
1946  St Andrews   
1945  No Competition   
1944  No Competition  
1943  No Competition  
1942  No Competition  
1941  No Competition  
1940  No Competition  
1939  Dunfermline  
1938  Dunfermline   
1937  Dunfermline   
1936  Lundin   
1935  Earlsferry Thistle   
1934  Dunfermline   
1933  Earlsferry Thistle   
1932  Leven Thistle   
1931  Leven Thistle   
1930  Dunfermline   
1929  Leven Thistle   
1928  Earlsferry Thistle   
1927  Dunfermline   
1926  Dunfermline   
1925  Earlsferry Thistle   
1924  Earlsferry Thistle   
1923 St Andrews   
1922  St Andrews Thistle   
1921  Leven Thistle   
1920  St Andrews No.25   
1919  Burntisland GH   
1918  No Competition  
1917  No Competition  
1916  No Competition  
1915  No Competition  
1914  Leven Thistle  
1913  Burntisland GH   
1912  New Club   
1911  Leven Thistle   
1910  Kinghorn Thistle  
1909  St Andrews   
1908 St Andrews  
1907  No Competition   
1906  Methil  
1905  The Liberal Assoc., St Andrews  
1904  New Club  
YearWinnerClub
2016 F Carr Crail GS
2015 A Hain Ladybank
2014 F Carr Crail GS
2013 C Martin Balbirnie Park
2012 S Brownlie  Burntisland 
2011 G Forrester  Lundin 
2010 M Main Thornton
2009 M Thompson Lundin
2008 B McDermott Leven GS
2007 P Stewart Ladybank
2006 S Meiklejohn Aberdour
2005 A Main Thornton 
2004 M Anderson  Leven Thistle 
2003 B Soutar  Leven GS 
2002 G A Landsburgh  Scotscraig 
2001 R G M Bremner  Glenrothes 
2000 G Murray  Earlsferry Thistle 
1999 J A McIntyre  Lundin 
1998  G Rankine  Leven Thistle
1997  S R Meiklejohn  Aberdour 
1996  S R Meiklejohn  Aberdour 
1995  S Swan  Thornton 
1994  A Brown  Saline 
1993  C MacDougall  Lundin 
1992  D A Paton  Dunnikier Park 
1991  S R Meiklejohn  Aberdour 
1990  D Cobban  Leven Thistle 
1989  S R Meiklejohn  Aberdour 
1988  S R Meiklejohn  Aberdour 
1987  A Carlyle  St Andrews 
1986  S P Flannigan  Glenrothes 
1985  S Herd  Lundin 
1984  K Birnie  Glenrothes 
1983  D J Gray  Dunnikier Park 
1982  D M Lawrie  New Club 
1981  D Cobban Leven Thistle 
YearWinnerClub
2016 K Bowman New Club
2015 K Bowman  New Club
2014 N McMullen  Lundin 
2013 G Forrester  Lundin 
2012 E Scott  St Andrews 
2011  R Walsh  Kirkcaldy 
2010  B Kinsley  St Andrews 
2009  J Thorburn  Dunfermline 
2008  J McColl  Scotscraig 
2007  N Beattie  St Andrews 
2006  M Main  Thornton 
2005  D Mitchell  Cowdenbeath 
2004  A Main  Thornton 
2003  D Gould  Ladybank
2002  D Gould  Ladybank 
2001  G Murray  Earlsferry Thistle 
2000  S Finlay  St Andrews 
1999  G Murray  Earlsferry Thistle 
1998  M Lawrie  Lundin 
1997  R Lumsden  St Andrews 
1996  P Whiteford  Lundin 
1995  W Slater  Burntisland GH 
1994  F Hutchison  Dunfermline 
1993  J Bunch  New Club 
1992  F Dowie  New Club 
1991  C McDonald  Kirkcaldy 
1990  D Downie  Ladybank 
1989  C Miller  Burntisland GH 
1988  C Fraser  Burntisland GH 
1987  M Hastie St Andrews 
1986  S Mudie  Ladbybank 
1985  E Rankine Leven Thistle 
1984  A King Kirkcaldy 
YearWinnerClub
2016 D Walsh Lochgelly
2015 S Nicholson  Ladybank
2014  M Rickard  Cupar 
2013  A McDougall  St Andrews 
2012  R Walsh  Kirkcaldy 
2011  R Walsh  Kirkcaldy 
2010  C Smith  Canmore 
2009  A Whyte  New Club 
2008  J McColl  Scotscraig 
2007  N Beattie  St Andrews 
2006  N Beattie  St Andrews 
2005  R Dziennik  Cowdenbeath 
2004  J White  Lundin 
2003  A Hain Ladybank 
2002 E Latto Dunnikier Park 
2001  G Dobie  Kinghorn 
2000  S Finlay  St Andrews 
1999  G Murray  Earlsferry Thistle
1998  R Oliphant  Aberdour 
1997  J Farmer  St Andrews 
1996  P Whiteford  Lundin 
1995  P Whiteford  Lundin 
1994  M Donaldson  Kirkcaldy 
1993  M Mann  Scoonie 
1992  S Craig  Lundin 
1991 J Bunch  St Andrews 
1990  J Bunch  St Andrews 
1989  D Downie  Ladybank 
1988     
1987  C Fraser  Burntisland GH 
1986  C Fraser  Burntisland GH 
1985  C Walker  Kinghorn 
1984  D Grimshaw Kirkcaldy 
1983  A W Mathers  Elie GH 
1982  G Baxter  Kirkcaldy 
1981  W McWilliams  Dunfermline 
1980  N E Hill  Aberdour 
1979  J J Reid  Ladybank 
1978  J J Reid  Ladybank 
1977  C A Calley  Ladybank 
1976  G D Cobban  Leven Thistle 
1975  C P Blyth  Dunfermline 
1974  A R Nicol  Dunfermline 
1973  S R Martin  Leven GS 
1972  C C Tait  Lundin 
1971  D J Dible  Aberdour 
1970  R Drysdale  Cupar 
1969  S Stephen  Lundin 
1968  S Paterson  Lundin 
1967  M Grubb  Thornton 
1966  M Grubb  Thornton 
1965  P S Collier  Lundin 
1964 D Corstorphine  Earlsferry Thistle 
1963  J G Garland  Dunfermline 
1962  G R Milne  Aberdour 
1961  D K Webster  Leven Thistle
1960  J S MacDonald  Kinghorn 
1959  J S MacDonald  Kinghorn 
1958  A Wilson  Leslie 
1957  P J Smith  Dunfermline 
1956  C Murray Leven Thistle 
1955  I Leitch  Kinghorn 
1954  G R S Farquhar  Scotscraig
1953  J B Neish  Kinghorn 
1952  G Will  Ladybank 
1951  R R McColm  Cupar 
1950  A N Wilson  Kinghorn 
1949  A Faulds  Leven Thistle 
1948  A Maxwell Kirkcaldy
1947  No Competition  
1946  No Competition  
1945  No Competition  
1944  No Competition  
1943  No Competition  
1942  No Competition  
1941  No Competition  
1940  No Competition  
1939  C M Todd Cupar
     
YearWinnerVenue
2016 Lundin GC Crail
2015 Lundin GC Kinghorn
2014 New Club Crail 
2013 Kirkcaldy  Burntisland 
2012 Dunfermline  Charleton 
2011 New Club  Ladybank 
2010 Thornton  Glenrothes 
2009  St Andrews  Cowdenbeath 
2008  Kirkcaldy  Aberdour 
2007  St Andrews  Leven Links 
2006  Not played   
2005  St Andrews  Dunfermline
2004  Lochgelly  Lochgelly 
2003  Dunfermline  Scotscraig 
2002  Leven GS  Canmore 
2001  Thornton  Leven 
2000  Leven GS   
1999  Lundin Thornton 
1998  Lundin  Dunnikier Park 
1997  Thornton  Pitreavie 
1996  Lundin  Eden 
1995  Dunnikier Park  Scoonie 
1994  St Andrews  Lundin
1993  Kinghorn   
1992  Ladybank   
1991  Ladybank   
1990  Ladybank   
1989  Scoonie  Leven 
1988  Burntisland GHC  Dunnikier Park 
1987  Ladybank  Ladybank 
1986  St Andrews   
1985  Ladybank  Burntisland 
1984  Ladybank*  Kirkcaldy 
1983  Ladybank  Canmore
1982  Aberdour   
1981  Aberdour*  Pitreavie 
1980  Pitreavie  Burntisland 
1979  Canmore  Dunnikier Park 
1978  Burntisland GH  Pitreavie 
1977  Burntisland GH  Scotscraig 
1976  Aberdour   
1975  Aberdour  Kirkcaldy 
1974  Aberdour  Pitreavie 
1973 Aberdour  Crail 
1972  Aberdour  Kinghorn
  *denotes play off  
YearWinnerHome Club
2016 G Cessford Balbirnie Park
2015 S Nicholson Ladybank
2014 R Brown Dunfermline 
2013 A Fernie St Andrews
2012 R Walsh Kirkcaldy
2011 R Walsh Kirkcaldy
2010 M Buchan Balbirnie Park
2009 C West Scotscraig
2008 J McColl Scotscraig
2007 A Pillans Kirkcaldy
2006 E Crawford Kirkcaldy
2005 A Moir Thornton
2004 P Latimer St Andrews
2003 J White Lundin
2002 C Malcolm Dunfermline
2001 J White Lundin
2000 C Malcolm Dunfermline
1999 A McVay Burntisland GH
1998 E Walker Leven Thistle
1997 M Gartshore Scoonie
1996 K Blyth Kirkcaldy
YearWinnerHome Club
2016 D Imrie Lundin
2015 S Meiklejohn Aberdour 
2014 K Anderson Charleton
2013    
2012    
2011    
2010    
2009    
2008    
2007    
2006    
2005    
2004    
2003    
2002    
2001    
2000    
1999    
1998    
YearWinnerHome Club
2016 J Haxton Glenrothes
2015 D Deveney Forrester Park
2014 D Low Balbirnie Park 
2013 I R Dickson Lundin
2012 I Campbell Glenrothes
2011 J A McIntyre Lundin
2010 G Milne Aberdour
2009 A Harper Dunfermline
2008 I R Dickson Lundin
2007 R Thomson St Andrews
2006 J S MacDonald Dunfermline
2005 J S MacDonald Dunfermline
2004 M M Niven Leven Thistle
2003 M M Niven Leven Thistle
2002 M M Niven Leven Thistle
2001 R J Duncan Thornton
2000 R J Duncan Thornton
1999 R J Duncan Thornton
1998 S Herd Leven Thistle
1997 J D Logie New Club
1996 M M Niven Leven Thistle
1995 W Woods St Andrews
1994 J D Logie New Club
1993 P Ferguson Pitreavie
1992 C J B Murdoch Cupar
1991 W McNair Saline
1990 G D Kidd New Club
1989 G D Kidd New Club
1988 H M Archer Dunfermline
1987 W Duncan Lundin
1986 W McIntyre Leven GS
1985 H M Archer Dunfermline
1984 J R Brown Crail GS
1983 P McGregor Scotscraig
1982 R Cumming Scotscraig
1981 W Moyes Leven Thistle
1980 W Renton Kirkcaldy
1979 R Cumming Scotscraig
YearWinnerHome Club
2016 C Hunter Balbirnie Park
2015 J Banks Balbirnie Park
2014 B Currie Balbirnie Park 
2013 A Dhillon Balbirnie Park
2012 J Deas Thornton
2011 C Hesp Drumoig
2010 D Millar Scoonie
2009 D Seivwright Drumoig
2008 M Meikle Balbirnie Park
2007 M Lockhart Kirkcaldy
2006 M C Scobbie Thornton
2005 J W Todd Drumoig
2004 G P White Burntisland GH
2003 J M Murray Balbirnie Park
2002 Y Bayley St Andrews
2001 A Hamilton Lochgelly
2000 A Mills Pitreavie
1999 R Marnoch Thornton
1998 W Robertson Thornton
1997 C Westgarth Aberdour
1996 A B Hutchison New Club
1995 J D Mackenzie Ladybank